Informacje

Spójnia Osiek

Spójnia Osiek

LKS Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada

Adres

Osiek 165
32-300
Olkusz
Małopolskie

Kontakt

(32) 647 86 60
(32) 647 86 58

Data powstania

01.09.1956

Barwy

Strony internetowe

    Brak dodanych stron internetowych.

Opis

Opis klubu dodany przez:

Piłka nożna to dyscyplina, która w Osieku zawsze cieszyła się popularnością. Niezależnie od tego czy przybierała formę amatorskiego kopania piłki czy też wzbijała się na kolejne stopnie profesjonalnego współzawodnictwa, gromadziła wokół siebie wielu sympatyków i zapaleńców spośród miejscowych. Oficjalnie podaje się, iż Klub powstał w 1956 roku jako Ludowy Zespół Sportowy Osiek. Początkowo zrzeszał amatorów gry w piłkę nożną, którzy co niedziela spotykali się na okolicznych boiskach by rozegrać miedzy sobą zawody. Nie było wówczas mowy o własnym boisku, szatniach czy chociażby budynku klubowym. Jako gospodarze drużyna z Osieka występowała na boisku w sąsiednich Gorenicach. Jednak dzięki staraniom ówczesnych działaczy oraz samych mieszkańców, Osiek doczekał się własnego boiska. Niewątpliwie największym zaangażowaniem wówczas wykazał się Zdzisław Kania, ówczesny prezes klubu. Nowy obiekt powstał w lasku naprzeciwko Szkoły Podstawowej w Osieku. Inauguracyjny mecz LZS Osiek poprzedziła uroczysta msza i poświęcenie boiska. Tym samym rozpoczęła się nowa epoka w dziejach osieckiej piłki nożnej.

We wrześniu 1999 roku zarząd Klubu złożył wniosek o zmianę nazwy i kilka miesięcy później oficjalnie przemianowano LZS Osiek na LKS „Spójnia” Osiek – Zimnodół. Nowa nazwa miała oddawać charakter współpracy mieszkańców obu miejscowości w funkcjonowanie oraz rozwój drużyny piłkarskiej. Wówczas także oficjalnym adresem Klubu był Zimnodół 33. W marcu 2000 roku na walnym zebraniu wybrano nowe władze Klubu. Prezesem został wówczas Jan Niemczyk, a na wiceprezesów mianowano Zdzisława Kanię i Apolinarego Ćwięczka. Wówczas także zaprojektowano logo Klubu, którego forma pozostała niezmienna do dziś.

Niestety również w 2000 roku zmarł jeden z najważniejszych działaczy osieckiego Klubu, wspomniany już wcześniej Zdzisław Kania. W związku z jego śmiercią 31.10.2000 roku złożono wniosek o wykreślenie go ze statutu i zmianę adresu siedziby z Zimnodół 33 na Osiek 165. Dalsze działania władz Klubu zmierzały w kierunku rozwoju zaplecza sportowego. W związku z tym 9 czerwca 2000 roku podpisano akt notarialny, który przypieczętował starania o zakup gruntów pod budowę nowego boiska. Pracę nad jego powstaniem ruszyły w 2001 roku. W czasie budowy nowej płyty drużyna z Osieka mecze w roli gospodarza rozgrywała na boisku na Pomorzanach. Budowa nowej płyty wraz z własnym zapleczem sportowym przebiegała ze zmiennym szczęściem, a głównym powodem problemów był brak funduszy. Jednak upór i starania miejscowych działaczy i mieszkańców, wspieranych przez Gminę Olkusz oraz okolicznych sponsorów przyniosły zadowalające rezultaty. Klub nareszcie doczekał się własnego budynku klubowego z szatniami dla gości i gospodarzy oraz kilkoma pomieszczeniami gospodarczymi. Uroczysta inauguracja odbyła się 17.09.2005 roku, a swój pierwszy mecz w roli gospodarzy nowego boiska Spójnia wygrała aż 9:0. W tym czasie prezesem Klubu był Franciszek Filo, który tę funkcje pełnił od 2003 roku.

W tym czasie zmieniona została także nazwa klubu. W 2003 roku podjęto decyzję o przemianowaniu nazwy zespołu na: LKS Spójnia Osiek – Zimnodół – Zawada. Powody tej decyzji były niemal identyczne jak poprzednio, bowiem w rozwój Klubu mocno włączyli się także mieszkańcy okolicznej Zawady, a aspirujący na piłkarzy chłopcy coraz chętniej uczestniczyli w treningach Klubu z Osieka. W 2005 roku doszło także do zmiany na stanowisku prezesa. 18 listopada na walnym zebraniu stanowisko to powierzone zostało w ręce Edwarda Szumery, który funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego (2015 rok).

Budowa nowego obiektu sportowego nie była jednak celem jedynym i ostatecznym ówczesnego zarządu klubu. Wkrótce bowiem podjęto przygotowania do powstania boiska treningowego. W 2007 roku przystąpiono do wyrównania terenów leżących za boiskiem głównym i planowania boiska treningowego. Budowa ruszyła, lecz znów głównym problemem stał się brak finansów i dopiero w 2011 roku oddane do użytku zostało nowe boisko treningowe. Działania zarządu Klubu wciąż zmierzają ku modernizacji i poprawie wizerunku obiektów sportowych.

Na polu sportowym w ciągu ostatnich lat Spójnia także pnie się coraz wyżej. Pierwsze sukcesy zaczęła odnosić już w sezonie 2005/2006 kiedy to udało jej się opuścić szeregi olkuskiej A klasy. Spójnia prowadzona wówczas przez Adama Boreckiego pewnie pokonała rywali i z przewagą 11 punktów nad drugim w tabeli Sokołem Gołaczewy osiągnęła upragniony awans do wadowickiej VI ligi. To jednak nie zaspokoiło piłkarskich ambicji Spójni, która nie odpuszczała w walce o kolejne stopnie w drabinie małopolskich rozgrywek. Ambicje przełożyły się na działania i już w 2008 roku Klub z Osieka mógł cieszyć się z kolejnego awansu. Spójnia, prowadzona wówczas przez Krzysztofa Sadzawickiego zdeklasowała rywali, osiągając imponujące wyniki i statystyki. Rundę jesienną zakończyła bez żadnej porażki, notując jedynie cztery remisy na swoim koncie. W ostatecznym podsumowaniu sezonu zakończonego awansem do V ligi Spójnia przegrała tylko dwa razy, a w tabeli liderowała z siedmio punktową przewagą nad drugą w tabeli Niwą Nowa Wieś. Imponujący był także bilans bramkowy: 106 bramek strzelonych i tylko 24 stracone. Na tym jednak nie kończą się imponujące wyniki w tym sezonie, formą bowiem błyszczał najlepszy snajper Spójni Daniel Tukaj zdobywając dla swojego zespołu aż 41 bramek. W ostatecznej klasyfikacji króla strzelców ligi przegrał jedynie z Przemysławem Dudzicem z Nowej Wsi. Daniel Tukaj zapisał się na kartach historii Klubu z Osieka nie tylko jako jego najlepszy strzelec, ale także kolejny trener, pod wodzą którego drużyna wywalczyła awans, tym razem do IV ligi krakowsko – wadowickiej. W 2011 roku dzięki zadowalającej postawie drużyny oraz reorganizacji rozgrywek, Spójnia po raz kolejny mogła świętować historyczny awans, stając się jednocześnie fenomenem w lokalnym środowisku, bowiem jeszcze żaden zespół z tak małej miejscowości nie osiągnął takiego wyniku. Rok 2011 to nie tylko sukcesy seniorskiej piłki. Na wyżyny wspięli się także młodzi przedstawiciele Klubu z Osieka, którzy zdeklasowali rywali w rozgrywkach I Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych (Wadowice) i uzyskali awans do prestiżowej Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Młodzi piłkarze prowadzeni przez trenera Pawła Kordaszewskiego wygrali 14 z 16 spotkań, notując po jednym remisie i porażce.

W IV lidzie seniorska Spójnia zagościła tylko jeden sezon i w 2012 roku znów znalazła się wśród reprezentantów okręgówki, tym razem grupy krakowskiej. W następnych latach Spójnia, prowadzona przez wieloletniego zawodnika tej drużyny Piotra Kasprzyka, sezon 2013/2014 zakończyła jako niekwestionowany lider tabeli rozgrywek okręgówki. Obecnie klub bije się o najlepsze lokaty w IV lidze krakowsko-wadowickiej.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości